تبلیغات
زندگی به سبک قرآن

زندگی به سبک قرآن
رفتار و کردار براساس آیات قرآن کریم

نشاط در خانواده از دیدگاه قرآن و سیره‌نشاط در خانواده از دیدگاه قرآن و سیره‌

نشاط در خانواده از دیدگاه قرآن و سیره‌

 

مقدمه:
بدون هیچ شك و حدسی باید پذیرفت مهم‌ترین نهاد اجتماعی كه در طبیعت بنا نهاده شده است محیط گرم و صمیمی خانواده می‌باشد كه از درجه‌ی اعتبار و اهمیت فراوانی برخوردار است لذا به خاطر همین نقش بسزای این اجتماع كوچك می‌باشد كه در هر مكتب و مذهبی از جایگاه آن سخن بیان می‌آید و ما در كمتر دورانی مواجه می‌شویم كه از خانه و خانواده بحثی به میان نیامده باشد چرا كه تشكیل و حفظ و تداوم آن در همه‌ی اعصار و حتی در حیوانات هم دیده می‌شود و مهم‌تر از آن این‌كه نقش‌هایی است كه هر یك از اعضا بالاجبار پذیرفتند و ناچار هستند برای ایجاد بستری مناسب و مفید به ایفای آن بپردازند در دین مبین اسلام ما هم به اهمیت شایان توجه این نهاد برمی‌خوریم كه بارها و بارها از زبان معصومین و در قرآن درباره‌ی آن بحث و صحبتی به میان آمده است تشكیل خانواده در درجه‌ی اول و در پی آن ایجاد و زمینه‌ی مناسب برای تربیت و اصلاح فرزندان و در پایان هم همكاری و هماهنگی با دیگر نهادهای جامعه از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار می‌باشد. خداوند منان چنان به ارزش این محیط كوچك اما پر اهمیت صحه گذاشته است كه قبل از تشكیل خانواده با ویژگی‌های طرفین پرداخته است و حتی وظایف والدین و فرزندان را قبل از هر چیز گوشزد كرده است از حجاب و عفاف و از وظیفه‌ی پدر و مادر نسبت به همدیگر بحث كرده كه آشنا شدن با آن‌ها خود می‌تواند در ایجاد آرامش و نشاط در آینده خانواده‌ی نقش پر ثمری داشته باشد و لازم به ذكر است كه در قرآن آمده كه زن و شوهر در واقع لباس هم هستند كه می‌توانند در ایجاد بستری مناسب جهت دست یافتن به یك آرامش روحی و روانی دست پیدا كند.

*عوامل مؤثر در ایجاد نشاط

برای این‌كه باغبان به محصولات خوبی دست پیدا كند باید رمز و راز باغداری را بداند و آشنا باشد تا به لذت روحی برسد. آرامش و نشاط را اگر می‌خواهیم در جامعه‌ی به ارمغان بیاوریم ابتدا باید از خود و خانواده‌ شروع كنیم نشاط و آرامش به راحتی به دست نخواهد آمد مگر این‌كه منبع آن‌ها را شناسایی كنیم. اگر تك تك افراد خانواده به نوعی به دور از احساسات ضد و نقیض دست یابند خود یك فكر و یا خاطرات را ایجاد كند و در ادامه به آرامش افراد دامن بزند و شاد بودن و بدون دغدغه‌ی فكری افراد خانواده‌ها هم ناچارا به نوعی از آرامش خواهند رسید اسارت‌های فكری و ذهنی كه مانند یك زنجیر به دور خواست‌های بشریت بسته شده اگر باز شوند خود زمینه‌ساز فكری و ذهنی و خلاقیت را در پی خواهد داشت و این نوع خلاقیت‌ها و نو‌آوری‌های ذهنی در ایجاد نشاط روحی و جسمی را به‌وجود خواهند آورد همان‌طوری كه انسان مركب از دو بعد جسم و روح می‌‌باشد و راحتی و آسایش هر كدام در آسایش دیگری دخیل خواهد بود. اگر ما جسمی بیمار داشته‌باشیم روحی سالم را هرگز نخواهیم داشت و اگر می‌توانستیم روحی بدون دغدغه و فارغ از رنج و تعب داشته باشیم فیزیكی مناسب را شاهد خواهیم بود.

ما دوران نوجوانی و كودكی را شاهد هستیم كه در محیط خانواده سپری می‌شود اگر خانواده‌های ما از نشاط و شادابی برخوردار نباشند ما هم نمی‌توانیم این نشاط را در دوران بزرگ‌سالی و جوانی در فرزندانمان مشاهده كنیم. تازه جویی، زیبا طلبی، كنجكاوی، حس مسئولیت همه‌ی این عوامل اگر در محیط سالم پایه گذاری نشوند در آینده سركوب و یا به بیراهه منتهی خواهد شد. مگر ما در احادیث مختلف نخواندیم كه قلب نوجوان مانند زمین دست نخورده می‌باشد و هر بذری بكاری رشد می‌كند اگر زمین ما بایر باشد و یا شوره‌زار چگونه می‌توانستیم محصول خوبی برداشت كنیم اگر خانواده در ایجاد نشاط و سرور نتواند موفق باشد آیا می‌تواند در كاشت و برداشت محصول خوب و عالی موفق شد.
اولین و مهم‌ترین عامل كه در ایجاد نشاط در خانواده كمك می‌كند توجه و یاد خدا و آشنا كردن فرزندان با مفاهیم مذهبی و دینی كه بزرگان دینی دستور آن را دادند و پدر و مادر ما باید سعی كنند نزاع بحث‌های لفظی را به دور از حضور فرزندان انجام دهند.

*نقش نهادها و مؤسسات در نشاط خانواده‌ها

تنها یك متصدی و كارشناس است كه می‌تواند به شناسایی معادن غنی اورانیوم غنی از كارخانه‌ی انتاج شود، پس برای این‌كه بتوانیم به یك تولید مهم برسیم باید عوامل مختلفی با هم همكاری و هماهنگی برسند. خانواده‌ها هم باید به‌خاطر این‌كه به آرامش برسند و به حفظ آن نایل شوند نه تنها اعضای آن در نهادینه كردن آن مؤثر هستند در كنار و هم عرض آن نهادها و مؤسسات موجود جامعه هر كدام به نحوی در ایجاد آن محیط نقش مفیدی خواهند داشت. نهادهای گوناگونی مستقیماً و یا به صورت غیر مستقیم با خانواده و اعضای آن در ارتباط هستند كه می‌توانند در آن تأثیرات بس شكوفایی داشته باشند به عنوان نمونه اگر محیط اداره یا كارخانه‌ای یكی از اعضای آن در چنین محیطی مشغول انجام وظیفه هستند نتواند در آرامش و حرفه‌ای خود نقش بسزایی داشته باشد خواسته یا نا‌خواسته تشویش و نگرانی به خانواده‌ كشانده خواهدشد. عدم ارایه‌ی صحیح وظایف و خدمات دستگاه‌های دولتی و خصوصی می‌تواند به نوعی تداخل را در آرامش محیط صمیمی خانواده را ایجاد شود. صدا و سیما در مراسم و ایام مختلف اگر نتواند از كارشناسان مجرب و متعهد سود ببرد جامعه و خانواده را به تنش و ناسازگاری با محیط و اطرافیان می‌كشاند مطمئناً باید به یاد داشته باشیم كه خانواده و دیگر مؤسسات موجود در جامعه چنان در هم تنیده شده هستند كه آرامش در یك به آرامش دیگری وابسته است.

* اهمیت خانواده‌ها در تربیت فرزندان

اصلاح و تربیت فرزند از اولین وظایف پدر و مادر می‌‌باشد كه از زبان معصومین دینی هم ذكر شده كه از اولویت‌های والدین تعلیم و تربیت می‌باشد و امام سجاد(ع) هم می‌فرماید: خدایا به من فرزندانی صالح عطا كن و یا مرا در تربیت فرزندان یاری رسان. اگر خانواده‌ها بتوانند به تعلیم و تربیت واقعی فرزندان بپردازند و شیوه‌های درست زندگی و برخورد با مشكلات را یاد بگیرند هر كدام از آن‌ها می‌توانند در آینده خانواده‌ی مستحكم و با نشاط داشته باشند. جایی كه پیامبر اكرم(ص) در سلام نسبت به فاطمه(س) بانوی گرانقدر اسلام سبقت می‌گرفتند و دیده شده است كه آن بانوی مكرمه برای شكایت و گله از روزگار محضر مبارك رسول خدا تشریف یافتند و چاره خواستند. همه‌ی ما می‌دانیم كه پیامبر اعظم با نصیحت و اندرز و استمداد از تسبیحات اربعه را برای فرزند خود پیشنهاد كردند تا خانواده‌ی علی‌بن ابیطالب به آرامش و نشاط دست یابند. خود رسول خدا چطور با حسن و حسین برخورد می‌كرد و با خود مهر و محبت را به خانواده‌ی خویش هدیه می‌كرد اگر چنین خانواده‌هایی را ما بتوانیم سرمشق خود قرار دهیم آیا باز شاهد آشوب و بلوا خواهیم بود در قرآن شریف هم بارها و بارها از تشكیل خانواده و نقش زن و مرد ذكری به میان آمده مثلاً مردان باید تكیه‌گاه خانواده و سرپرست اعضا باشند. زن در كنار مرد و نسبت به وظایف خویش آشنا باشند.

 

به نقل از نشریه نگاه وزارت آموزش و پرورش هفته اول آذر ماه ١٣٨٧

 

 


[ چهارشنبه 19 فروردین 1394 ] [ 01:47 ق.ظ ] [ مهدی تاجور ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
الم یعلم بان الله یری؟
عالم محضر خداست در محضر خدا چرا معصیت؟!
این آیه شریف سوره مبارکه علق کافی است برای خوب بودن و خوب ماندن ، البته شیاطین نیز بی کار نیستند و در پی ضربه زدن به این نفس مطمئنه هستند.....
یا حق
نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب