تبلیغات
زندگی به سبک قرآن

زندگی به سبک قرآن
رفتار و کردار براساس آیات قرآن کریم
مسجد ، خانواده ، معنویتخانواده اهل مسجد، ‌آثار و پیامدهای حضور در مسجد و نقش آن در تعالی و تحكیم بنیان خانواده:
 

نخستین اقدام وجود مقدس پیامبر(ص) در مدینه احداث مسجد بود. این اقدام آثار و بركات ارزشمندی از قبیل: ایجاد مركزیت عبادی و تشكیل حاكمیت اسلامی، تعلیم و تربیت و علم و دانش، آشنایی با مبنای فقهی و احكام دینی، وحدت همدلی و انسجام در میان آحاد مختلف جامعه مسلمین، تحكیم مبانی اعتقادی و فرهنگ سازی دینی در انجام معاشرت با مردم، زدودن انواع و اقسام جاهلیت ها، ‌پایبندی به قوانین دینی، ‌اجرای شریعت الهی، تحكیم بنیان نظام خانواده و... را به ارمغان آورد. با توجه به آنچه گفته آمد، اكنون به آثار و بركات «خانواده اهل مسجد» و نقش آن در تعالی تحكیم بنیان خانواده می پردازیم.

1- مسجد كانون آرامش بخش و بازتاب آن در خانواده ی اهل مسجد:
 

حضور در بیت الله نشان از تعهد اخلاقی و پایبندی اهل خانواده به معتقدات و دستورات الهی و شریعت مبین اسلام است. با حضور والدین و فرزندانشان در مسجد و اقامه ی نماز یا شركت در جلسات و مناسبت های دینی، ‌سخنرانی، ‌عزاداری و اعیاد اسلامی كه معمولاً در مساجد برپا می گردد، روحیه نشاط و آرامش و شادابی در خانواده اهل مسجد مهیا می گردد. زیرا مسجد خانه ی خداست و قرارگاهی است كه با نام و یاد خدا آرامش بر قلوب و اهل خانواده حاكم می گردد.

2- مسجد الهام بخش نظم و انظباط در زندگی خانوادگی:
 

نمازی كه به انسان توصیه شده كه در اوقاتی معین بویژه همراه با جماعت و حضور در مسجد اقامه گردد، ‌انسان را وقت شناس و منظم می نماید. پرواضح است حضور خانواده اهل مسجد در خانه ی خدا ضمن ثواب و پاداش فراوان كه از ناحیه ی حق تعالی به آنان عنایت می گردد. زمینه نظم و وقت شناسی در زندگی را نیز به آنان می آموزد. شایان ذكر است كه یكی از عمده ترین عوامل موفقیت برنامه ریزی و نظم در امور است حضور خانواده اهل مسجد، زمینه را برای برنامه ریزی زندگی بر اساس معیار دینی فراهم می نماید.

3- مهیا ساختن خانواده اهل مسجد در جهت اعتلای شناخت و معرفت نسبت به دین و دستورات دینی:
 

برای رسیدن به تكامل، نخستین گام كسب «معرفت و بصیرت» یعنی نورانیت دل و دیده است. شناخته و معرفتی كه از یك سو به فهم و مقام والای پروردگار و از دوم سو شناخت دین برگزیده ی آن یعنی اسلام و از سوم سو شناخت نسبت به دستورات ارزنده ی آن بینجامد سرمنشاء این معرفت رسیدن به كمال یعنی قرب الی الله است كه بخش عمده ای از آن را می توان در مسجد و اقامه ی نماز جماعت یافت. در ارتباط با اهمیت بصیرت و معرفت در قرآن آمده است: « آیات الهی و كتاب آسمانی كه سبب بصیرت شماست البته از طرف خدا آمد پس هر كه بصیرت یافت خود به سعادت رسید و هر كس كور بماند خود در زیان افتاد و من نگهبان شما از عذاب نیستم( سوره انعام، آیه 104)

منبع: فصلنامه قرآنی کوثر شماره 40


[ چهارشنبه 19 فروردین 1394 ] [ 01:58 ق.ظ ] [ مهدی تاجور ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
الم یعلم بان الله یری؟
عالم محضر خداست در محضر خدا چرا معصیت؟!
این آیه شریف سوره مبارکه علق کافی است برای خوب بودن و خوب ماندن ، البته شیاطین نیز بی کار نیستند و در پی ضربه زدن به این نفس مطمئنه هستند.....
یا حق
نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب